%20
  • Yeni İslâmî Burjuvazi

Türkiye’de AKP’nin 2002’de tek başına hükümet kurmasıyla siyasal İslâmın iktidar olma mücadelesinde hedefe varılmış oldu. Fakat İslâmî kimlik, iktidara gelmeden çok önce sınıfsal bir nitelik kazanmıştı. Bu dönüşümde, 1990 yılında İstanbul’da, İslâmî hareketle güçlü bağları olan bir ekonomik seçkinler topluluğu tarafından kurulan MÜSİAD’ın etkisi belirleyiciydi. MÜSİAD’ın Türkiye siyaseti üzerindeki gücünü, kurucu başkanlarından Erol Yarar şöyle açıklıyor: “TÜSİAD geçmiş, MÜSİAD gelecek demek.” Bu kitaba konu olan sosyal tarih, bir çıkar grubunun gücünün, üyelerinin inancında, azminde ve iradesinde gizli olduğu tezini doğruluyor.


Fransa’da sosyoloji ve siyaset bilimi dersleri veren Dilek Yankaya, Yeni İslâmî Burjuvazi’de MÜSİAD’ı kuracak olan aktörlerin hayat hikâyelerinden yola çıkarak, bu aktörlerin kamusal alandaki seferberlikleriyle başlayan ve Türkiye’de yeni bir Müslüman burjuva sınıfının ortaya çıkışı ve iktidar olmasıyla devam eden süreci inceliyor. Yankaya’nın MÜSİAD üyeleriyle yaptığı görüşmelerin satır aralarında, bu “genç” burjuvazinin Türkiye’nin son yirmi yılına nasıl damga vurduğunu, ekonomiyi ve siyaseti nasıl belirlediğini açıkça görülüyor. 


Yeni İslâmî Burjuvazi bir siyasal hareketin, yeni bir burjuva sınıfının ortaya çıkma koşullarını nasıl yarattığını incelerken, siyasal İslâm açısından bu tarihsel dönüşümün neden ve sonuçlarını ele alarak, bu süreçte, dinden, muktedir bir sınıfsal gösterge yaratılmasına da dikkat çekiyor. 


 


Taybetmendiyên Berhemê
Hêjmara Pelan 270
Nivîskar Dilek Yankaya
Werger Melike Işık Durmaz

Şîrove Bike

Nîşe: vanaguherê HTML yê!
    Nebaş           Baş

Yeni İslâmî Burjuvazi

  • ₺24.00
  • ₺19.20


Berhemên Dişibin Hev

Hamidiye Alayları
%20

Hamidiye Alayları

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde oluşturulan Hamidiye Alayları, hedefleri ve etkileri bakımı..

₺22.40 ₺28.00

Türk Yargısı ve Adaleti
%20

Türk Yargısı ve Adaleti

Türk Yargısı ve Adaleti... İşin başından beri devletten bağımsız olmayan; devleti “adalet” kavramın..

₺28.00 ₺35.00

Ağa, Şeyh, Devlet
%20

Ağa, Şeyh, Devlet

Martin van Bruinessen'in bu kitabı Kürtler üzerine yapılmış ilk ve en kapsamlı saha ar..

₺28.00 ₺35.00