-%25
  • Yokuş Yola | 5

Beşinci Kere Yokuş Yol’a

Nihayet. Güzel kelime. Bir yılın uzun, upuzun ağrıları, hiçbir şeyin vaktinde gelmeyişinden kesilmeyen umut, olaylar, gözaltılar, tutuklamalar, ölümler ölümler... Bir dergi çıkmasın için ne kadar olumsuzluk varsa hepsinin bir araya geldiği bir sayı oldu beşinci sayımız. Şevkimiz mi? Elbette.

Yeni sayının kapağında Rilke’nin ağzından “bizler ki ıstırapları heba edenlerdik” diye hayıflanan yokuş yola, Ednan Ferat’ın Kürtçe kaleme aldığı Heftîn şiiriyle başlayıp Mehmet Efe’nin 96 yılında yazdığı, 20 yıldır eskimeyen ‘Ödediğin Bedele İnanmıyorum’ yazısıyla kapanıyor:

Beşinci sayıda Türkçe, Kurmancî, Zazakî dillerinde eserlerin yanı sıra, Turgut Uyar’ın “yokuş yol’a” şiirinin İspanyolca çevirisini de Pepa Baamonde ve İrfan Güler’in çabalarıyla sayfaları arasına almış bulunmakta. Nûhat Deştî, Hilmi Yavuz’un “yok hükmündedir” şiirini Kurmancîye çevirirken, Asaf Halet Çelebi’nin “ayna” şiiri de Huznî Sûrela tarafından Zazakî olarak söylendi. Nitelikli çevirilere devam edilen beşinci sayıda ayrıca Gabriel Garcia Marquez’in “Yüzyıllık Yalnızlık’a değişmem” dediği öyküsü “Çullukların Gecesi” Welî, Eduardo Galeano’nun “Sanat Tarihine Giriş” isimli kısa öyküsü de Reha Ruhavioğlu tarafından Kurmancî’ye çevrildi.

Şiirleriyle Ednan Ferat, Yusuf Ekinci, Wehab Robîn, Mazlum Mengüç, Can Küçükoğlu, Ali C.Yoksuz, Aleida Jeneska, Emrah Akbudak, Hares Yalçi ve Özge Yıldırım -hâlâ oturduğu ilkokul sırasından derginin en küçük şairi olarak- bu sayıda yer alıyor.   

Bu sayının öyküleri ise; Reha Ruhavioğlu, Kenan Biberci, Hares Yalçi, Engin elman ve Mustafa Orman tarafından kaleme alındı.

Ekmel Noksan’ın “uzaklık” üzerine fragmanlarıyla, Lezgin Akan’ın Kara Kitap’ın rüyasına yattığı cümlelerle yer aldığı bu sayıda, Ömer Osmanoğlu Tarkovsky’nin Andrei Rublev filminde sanat ve maneviyat ilişkisini sorgularken; Eylem Can, Elias Canetti’nin Körleşme romanı bağlamında insanlığın yüz yıllık yazgısını, Hasip Bingöl de Kürk Mantolu Madonna’da mahcup yabancılaşmayı kaleme aldı.

O.F.Baran’ın bir fotoğrafa düştüğü dipnot, Seçil Bozkurt’un acıya ve acı turizmine dair tespitleri, Emine Uçak’ın Sur gözlemleri, Reha Ruhavioğlu’nun Tahir Elçi’ye ağıdı, Adnan Fırat’ın İsmet Özel’den mülhem “kötü birer şakadır darbe ve darbe karşıtçılığı” başlıklı yazısı da yokuş yol’a dergisinin beşinci sayısında...

Bu sayıda; “çünkü hayat, ölümün kuyusuna attığımız taşlardır bazen” diyerek dehlizlerimize doğru ayna tutan Koçer Avcı’nın yanı sıra; Mürsel Ekici “Kent Hakkı ve Diyarbekir”, Gülsüm Ekinci “Görülmüştür”, Mehmet Keskin “Kâdina Agir Pêketî” isimli yazılarıyla yer aldılar.

Yayın Yönetmenliğini Cihan Ülsen’in üstlendiği yokuş yol’a dergisi’nin beşinci sayıdaki yayın kurulu şu isimlerden oluşuyor: Bilal Medeni, Hares Yalçi, Yusuf Ekinci, Zehra Bildirici ve Reha Ruhavioğlu.

Taybetmendiyên Berhemê
Nivîskar Kom

Şîrove Bike

Nîşe: vanaguherê HTML yê!
    Nebaş           Baş

Yokuş Yola | 5

  • Hilberîner Yokuş Yola(Kovar/Dergi)
  • Koda Berhemê: YOKUS005
  • Puana ku we bidest xist: 7
  • Rewşa Stokê: Di Stokê De Heye
  • ₺7.00
  • ₺5.25

  • Ji bo kirînê Puana ku Pêwist e: 7000

Nîşane: Yokuş Yola, Dergi, Türkçe